Wybór okien do domów może być prawdziwym wyzwaniem, rynek oferuje sporo materiałów oraz różnej jakości okna. W domach zwykle montuje się okna drewniane, aluminiowe lub plastikowe. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i może mieć różną klasę szczelności. Poniżej wady i zalety materiałów do produkcji okien oraz wyjaśnienie, od czego zależy klasa przepuszczalności ciepła.
Od czego zależy szczelność okien?
Okna o najmniejszym współczynniku przenikania ciepła są chętnie montowane w nowoczesnych domach, które nastawione są na ograniczenie strat ciepła. Przekłada się to na oszczędności oraz na łatwość utrzymywania stałej temperatury w domu. Wszystkie materiały mogą być równie szczelne, więcej zależy od grubości oraz od ilości szyb w oknie. Okna plastikowe mogą mieć dwie lub trzy szyby. I w większości przypadków lepiej wybierać te mniej przepuszczalne.
Zalety głównych materiałów okiennej stolarki
Drewno jest klasycznym materiałem i cennym surowcem, który pasuje do każdego stylu domu czy też mieszkania. Jest cieplejszym materiałem, ale ma też swoje wady. Powinno być raz za czas konserwowane. Okna Wrocław aluminiowe są lekkie. Aluminium to metal, który używany jest do tworzenia okien o różnym kształcie. Można go wykrzywiać lub zaginać, tego efektu nie uzyska się w przypadku okien z tworzyw sztucznych. Okna plastikowe są wytrzymałe, nie wymagają zabiegów konserwacyjnych. Jeśli są wykonane z plastiku kiepskiej jakości, to mogą wybarwiać się od promieniowania słonecznego. Ten problem w większości okien z tworzyw został już wyeliminowany.