Materiały izolacyjne – jak wybrać izolację termiczną?

Źródło: https://www.knaufinsulation.pl/

Naturalna wełna mineralna

Wełna mineralna jest materiałem stosowanym najczęściej do izolacji poddaszy, ścianek działowych oraz budynków w szkielecie drewnianym. Naturalna wełna mineralna stanowi zarówno doskonałą izolację cieplną, jak i akustyczną i przeciwpożarową. Ponadto ten materiał jest wytwarzany z szybko odnawialnych surowców, jak na przykład szkło z recyklingu czy piasek kwarcowy. Wełna mineralna jest także pozbawiona fenolu, akrylu i formaldehydu. Nie znajdziemy w niej też substancji rozjaśniających, w związku z czym wełna ma naturalny brązowy kolor.

Wełna mineralna kamienna

Wełna mineralna kamienna, nazywana także skalną, stosowana jest najczęściej do izolacji fasad i dachów płaskich. Produkuje się ją z takich materiałów jak bazalt, gabro czy dolomit. Wybrany materiał jest roztapiany w temperaturze wulkanicznej i rozwłókniony. Następnie włókna zlepia się specjalną żywicą, formując określone produkty. Tak przygotowany materiał posiada nie tylko świetne parametry akustyczne, cieplne i przeciwpożarowe, lecz także jest wyjątkowo wytrzymały na ściskanie.

Wełna drzewna

Wełna drzewna świetnie sprawdza się jako izolacja cieplna i akustyczna do stropów, sufitów, pomieszczeń technicznych, ścian wewnętrznych i przedścianek. Jednowarstwowa płyta z wełny drzewnej jest niepalna i odporna na uderzenia. Poza swoimi właściwościami izolacyjnymi wełna drzewna jest także przyjazna środowisku naturalnemu.

Już ten krótki przegląd pokazuje jak wiele możliwości dają nam nowoczesne materiały izolacyjne. Wykorzystując je, możemy solidnie zabezpieczyć obiekty budowlane, nie przyczyniając się przy tym do degradacji środowiska naturalnego.