KOTŁY C.O. – WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ

Źródło: https://tanieogrzewanie.pl/

Czym są kotły c.o.?

Kotły c.o.. to typ urządzenia będącego podstawowym elementem systemu centralnego ogrzewania. Piece te przystosowane są do spalania konkretnego typu paliwa grzewczego. Jego rodzaj wpływa zarówno na koszty ogrzewania, jak i komfort obsługi urządzenia. Najwyższym standardem sprawności i emisyjności kotła jest 5 klasa emisji, wymagana w aktualnych programach dofinansowywania wymiany starego pieca na nowy.

Kotły ecodesign

Kotły ecodesign to urządzenia, które spełniają wszystkie wymogi określone przy wymianie w ramach dotacji na modernizację kotłowni zgodnie z założeniami nowego ekoprojektu. Ecodesign to system przeliczenia rocznej wydajności oraz emisji spalin kotła. Wymóg śródrocznego przeliczania wartości w ramach dyrektywy wynika z faktu, że każdy piec powinien efektywnie pracować przez cały rok. Nie bez znaczenia pozostaje rozporządzenie uchwalone przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Zgodnie z tym aktem prawnym zmianie uległy wymagania dla kotłów na paliwo stałe. Montaż urządzań z podajnikiem stał się praktycznie niezbędny, ponieważ z powodzeniem spełniają one obecne normy. W oparciu o to rozporządzenie na producentów kotłów naliczane są kary za wprowadzanie do obrotu modeli bez certyfikatów.

Rodzaj paliwa

Kotły c.o. spełniające aktualne standardy mogą być opalane np. biomasą, ekogroszkiem, pelletem, zrębkami czy brykietami. Nie tylko takie urządzenia są w stanie sprostać wymogom programu ecodesign na potrzeby dofinansowania. Dotyczy to również kotłów zgazowujących drewno z zasypem ręcznym, które wyróżnia tania eksploatacja oraz ekologiczność. Nie bez znaczenia pozostają modele kombinowane, pozwalające na jednoczesne spalanie różnych paliw w trybie automatycznym oraz ręcznym.