Pomimo że kosiarki są do siebie podobne, to jednak odróżniają je ważne szczegóły – rozwiązania techniczne, precyzja wykonania i jakość materiałów, z jakich są zbudowane. Należy wiedzieć, że wszystko to ma wpływ na trwałość sprzętu, jego niezawodność i komfort obsługi. Oto jakie możemy wyróżnić istotne funkcje dodatkowe kosiarki:
1). Różne funkcje koszenia – należy wiedzieć, że niektóre modele kosiarek pozwalają na zdjęcie kosza i (w zależności od wybranego modelu kosiarki) skorzystanie z wyrzutu tylnego, bocznego lub zastosowania przystawki do mulczowania. Czym jest mulczowanie? Mulczowanie to inaczej mielenie i rozdrabnianie koszonej trawy, które jest następnie wyrzucana na trawnik w postaci naturalnego nawozu. Funkcja ta jest przydatna zwłaszcza dla właścicieli trawników na glebach ubogich, piaszczystych i przepuszczalnych.
2). Regulacja wysokości cięcia – należy wiedzieć, że jedną z istotniejszych funkcji, w jaką powinna być wyposażona dobra kosiarka, jest regulacja wysokości cięcia trawy. W zależności od modelu regulacja może być wielostopniowa i umożliwiać skoszenie trawy na wysokość od 2 do 9 cm. Pamiętajmy o tym, że ważne podczas wybierania tego urządzenia jest sprawdzenie tego, czy jest ono wyposażone w centralną regulację tej wysokości. Trzeba wiedzieć, że jest to rozwiązanie bardzo komfortowe, wystarczy jeden ruch dźwignią, aby opuścić lub podnieść cały zespół tnący. W modelach tańszych wysokość cięcia reguluje się osobno w każdym kole.
3). Napęd na koła – kiedy zdecydujemy się już, w jaki silnik będzie wyposażona nasza kosiarka, czas podjąć kolejną istotną decyzję: czy chcemy napędzać ją siłą własnych mięśni, czy ma ona jeździć sama. Należy wiedzieć, że kosiarka z napędzanymi kołami jest lepszym rozwiązaniem dla posiadaczy trawników o dużych, równych powierzchniach (powyżej 1000 m2), gdzie od precyzji koszenia bardziej liczą się wygoda, wydajność i szybkość. Nasza rola ogranicza się wówczas do spacerowania za kosiarką i kontrolowania kierunku przemieszczania się maszyny. Napędzane są z reguły koła tylne, przede wszystkim za pośrednictwem przekładni kątowej, która składa się z paska oraz kół zębatych. Warto wiedzieć, że w sprzedaży są także dostępne modele kosiarek z napędem na przód, a nawet na obie osie. Kosiarki jednobiegowe poruszają się ze stałą prędkością około 4 km/h. Dostępne na rynku są również modele droższe z płynną (wariator) lub stopniową regulacją prędkości w zakresie 2,5-4,5 km/h. Napęd będzie wskazany dla osób starszych, o słabszej kondycji fizycznej oraz dla posiadaczy działek z terenem lekko nachylonym (pchanie kosiarki pod górę jest bardzo męczące). Trzeba jednak pamiętać, że taka kosiarka będzie droższa od porównywalnego modelu pozbawionego napędu, bardziej paliwożerna (w przypadku modelu spalinowego), a mechanizm napędzający koła, szczególnie w przypadku marek tańszych, może się szybko zużyć lub ulec awarii. Kosiarka z napędem będzie też cięższa i trudniejsza w manewrowaniu przy napędzie wyłączonym. Dlatego też w mniejszych, pełnych zakamarków ogrodach przydomowych i na działkach rekreacyjnych, gdzie trawnik graniczy z oczkiem wodnym, rabatami o nieregularnych kształtach, a na terenie mamy dużo kwiatów, krzewów ozdobnych i drzew, lepiej pracować kosiarką bez napędu na koła, bo wtedy będziemy mieli pełną kontrolę i możliwość sprawnego manewrowania między roślinami.
4). Kosz na ściętą trawę – wybierając kosiarkę, trzeba się też upewnić, czy jest ona wyposażona w kosz, do którego zbierana będzie trawa. Używając kosza, zachowujemy ład i porządek na trawniku, a zbieraną trawę możemy wykorzystać do ściółkowania grządek lub przeznaczyć na kompost. Należy wiedzieć, że pojemność kosza jest dopasowana do wielkości i mocy kosiarki. W modelach elektrycznych do dyspozycji mamy z reguły od 25 do 50 litrów, w spalinowych może to być nawet 80 litrów. Ponadto kosz powinien mieć możliwość szybkiego demontażu i opróżnienia. Przydatny jest wskaźnik napełnienia kosza, który informuje, ile jeszcze pozostało miejsca wewnątrz.
5). Rozrusznik – należy wiedzieć, że w kosiarkach spalinowych rozrusznik elektryczny umożliwia komfortowe uruchamianie silnika przyciskiem. W konstrukcjach nowoczesnych stosowane jest ssanie automatyczne, które zastępuje tradycyjną pompkę paliwa. Funkcja ta pozwala szybko uruchomić maszynę bez względu na panującą na zewnątrz temperaturę.
6). Złącze do mycia podwozia – należy wiedzieć, że jest to funkcja dostępna w wybranych modelach kosiarki spalinowe. Złącze takie znajduje się na wewnętrznej stronie obudowy. Po podłączeniu do niego węża ogrodowego uruchamiana jest kosiarka, a strumień wody, padając na obracający się nóż, oczyszcza obudowę z resztek trawy.