Źródło: https://wetgliwice.pl/
Jak wygląda czipowanie psa lub kota? Dowiedz się, jak zaczipować swojego zwierzaka!
Proces czipowania zwierzęcia przebiega podczas wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Zabieg przeprowadza się z użyciem specjalnej strzykawki wyposażoną w igłę z fabrycznie wbudowanym mikrochipem, którą wkłuwa się w miejsce pomiędzy łopatkami psa i kota. Zwolnienie tłoczka powoduje wypchnięcie czipu i umiejscowienie go w bezpiecznym miejscu pod skórą. Zabieg wykonuje się tylko raz – niewielki mikroprocesor pozostaje ze zwierzakiem na całe życie, umożliwiając identyfikację czworonoga w każdym miejscu i sytuacji.
Czip w żadnym stopniu nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu psa czy kota, a jego aplikacja nie niesie za sobą żadnych skutków ubocznych. Jego rozmiar wynosi zaledwie 2,21 x 12 mm, co budzi skojarzenia z wielkością ziarna ryżu. Mikroprocesor składa się z elektronicznego układu scalonego oraz anteny w postaci cewki, które umieszczone zostały w specjalnej szklanej kapsule. Jej zadaniem jest hermetyczna ochrona czipa przed dostaniem się do jego wnętrza płynów ustrojowych zwierzaka, które mogłyby znacząco uszkodzić układ scalony. Powłoka jest sterylna i obojętna dla psiego czy kociego organizmu. Czasami czip dodatkowo wyposażony jest w powłokę antyimigracyjną wykonaną z polimeru. Bolesność zabiegu nie wykracza poza doznania związane ze zwykłym zastrzykiem.
Po zabiegu czipowania należy bezzwłocznie wprowadzić numer identyfikacyjny zwierzęcia do jednej z ogólnopolskich baz identyfikacji zwierząt. Największą z nich jest Ogólnopolska Baza Danych Polskiego Towarzystwa Rejestracji i Identyfikacji, która współpracuje z większością gabinetów weterynaryjnych. Są jednak kliniki, które nie mają porozumienia z żadną konkretną bazą. W takiej sytuacji należy samodzielnie zgłosić pupila do rejestru. Istotny jest również fakt, polskie bazy danych nie są ze sobą w żaden sposób połączone, dlatego najbezpieczniejszym wyjściem jest zgłoszenie zwierzaka do jak największej liczby rejestrów. W przeciwnym wypadku może dojść do sytuacji, w której ktoś odnajdzie naszego zagubionego psa, ale nie będzie w stanie go zidentyfikować w wybranej bazie danych.