Źródło: https://legalnabudowa.pl
Budowa studni – ale jakiej? Kopane i wiercone ujęcia wody na różnych terenach geologicznych
Zanim przyjrzymy się prawnym zagadnieniom związanym z budową dwóch najpopularniejszych typów studni – kopanych i wierconych – warto spojrzeć też na kwestie związane z definicją tego urządzenia.
Definicja i działanie
Studnia to nic innego jak ujęcie wody podziemnej, sztucznie wiercone lub kopane poziomo lub ukośnie w warstwie gleby aż do poziomu wodonośnego. Może sięgać tylko do poziomu wód podskórnych, znajdujących się bezpośrednio pod warstwą gleby, lub do wód głębinowych, osadzonych znacznie niżej. W pierwszym przypadku woda nie jest przykryta warstwą nieprzepuszczalną, w związku z czym z powierzchni ziemi mogą przenikać do niej najróżniejsze zanieczyszczenia – od zanieczyszczeń atmosferycznych w postaci choćby szkodliwych substancji znajdujących się w tak zwanych kwaśnych deszczach aż po substancje wykorzystywane do nawożenia okolicznych pól uprawnych.
Studnia a sieć wodociągowa
No dobrze, ale po co w ogóle budować studnię? Oczywiście, prowizoryczna instalacja czerpiąca z wód gruntowych podczas budowy z pewnością się przyda. Działkę budowlaną najczęściej podłącza się bowiem do najbliższego wodociągu dopiero po zrealizowaniu projektu budowlanego, a woda jest potrzebna także podczas budowy. Czy chodzi więc tylko o wykończone już budynki, do których nie ma możliwości doprowadzenia wodociągu?
Przede wszystkim musimy tu zauważyć, że zgodnie z przepisami każda działka budowlana przeznaczona pod zabudowę budynkami przeznaczonymi na pobyt ludzi powinna mieć zapewnioną możliwość przyłączenia uzbrojenia działki lub bezpośrednio budynku do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, elektroenergetycznej i ciepłowniczej (§ 26 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie). Zgodnie z tym przepisem zasadą jest przyłączenie działki do sieci wodociągowej. Kiedy jest to niemożliwe, działka musi zostać wyposażona w indywidualne ujęcie wody, a także w zbiornik bezodpływowy lub przydomową oczyszczalnię ścieków, jeżeli ilość tych ścieków nie przekracza 5m3 na dobę.